Fényképezőgép az agyadban

2009.07.06. 09:18

Mi lenne, ha vizsga előtt elég volna egyszer megnézned a jegyzeteidet, és tökéletesen meg tudnád jegyezni őket? Valami hasonlót ígér egy új felfedezés: a segítségével elképszetően felturbózható a vizuális emlékezőtehetség.

A Science Magazin pénteki számában olvasható egy spanyol kutatócsoport beszámolója. Miközben az agy látókérgének egy kevésbé ismert területét vizsgálták - amely a képi memóriáért felel -, rájöttek, hogy ha ezen a területen fokozzák egy adott protein jelenlétét, annak drámai hatása van a kísérleti patkányok teljesítményére. Az állatok a képen látható, RGS-14 elnevezésű fehérjével "felturbózva" két hónapig is képesek voltak visszaemlékezni olyan tárgyakra, amelyekre egyébként csak kb. negyvenöt percig.

Amennyiben ez a fehérje képes az emberi emlékezőtehetség fokozására is, az alkalmazás határa a csillagos ég. A gyakorlatban ez azt jelentheti, hogy mivel a hatás a képi memóriára vonatkozik, elég lenne pl. egyszer megnézni egy térképet, és onnantól mindig a fejünkben lenne. Hasonlóképpen óriási segítség lenne a dolog az építészek, mérnökök és más olyan szakemberek számára, akiknek sokszor kell komplex rajzokra és struktúrákra emlékezniük, nem is beszélve mondjuk pl. az ipari kémkedésről...

Nagy kérdés azért, hogy mi a helyzet az olyan képekkel, mint pl. egy baleset emléke - hiszen az ember nem akar mindig mindenre visszaemlékezni. Persze, valamit valamiért...

 

.

Címkék: érdekes kutatás tudomány memória okosság

Szerző: tulelocsomag

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://lenyeg.blog.hu/api/trackback/id/tr531225573

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása